23 Kasım 2013 Cumartesi

4 ay kontrolü

4. ay kontrolüne gittik.Konumuz yine kabızlık sabunun içeriği baz yapıda olduğu için biraz canını yakabilir dedi4. aya girmemiz ile  çay kaşığı kadar armut ya da  kayısıyı yumuşatıp verebileceğimizi belirtti. Eve geldim denedim ertesi güne hemen etkisini gösterdi valla süper.. Aynı gün aşılarımızıda yaptırdık. Yalnız aşı yapılırken iğnenin sonuna kadar kemiğe dayıyorlar nerdeyse çok canım yandı kızımın. Araştırdım bu aşı böyle olurmuş:((

Boyumuz 64 cm kilomuzda 7040 gr olmuş bu ay 600 gr kadar aldık ve anne bu durumu hiç beğenmedi. İlk aylarda aldığımız gibi 1000gr'ın üsünde olacak diye düşündüm ve hep tosunumla karşılaştırıyorum.Şu sıralar farkediyorum  sütümün azaldığını , önceden göğüslerimden akan süt şimdi sıkınca zor geliyor,kızçede bu duruma oldukça sinirleniyor tabii..
 Anne bu durumda ne yapar?
Hemen bol su içilmeye başlandı dakka başı tuvalete taşınıyorum. dr.umuzun önerdiği laktamil içildi. Dünde Malt içeceği (Maltanaya) başladım bira tadında  pek sevmesemde içiyorum  işte umarım faydasını görürüm.

Bu ay kızımın saçları hızla dökülmeye başladı. Her yerden tüycüklerini topluyoruz.
Soluna çok rahat dönebilirken sağına hala uğraşıyor. O kadar uğraşıp dönen kızçem dödükten sonra beni kim dördürdü dercesine çemkirmeye başlıyor.
3 aya kadar emzik ağzına almazken annem sayesinde şimdi emiyoruz. Ancakkkk yalnız uyurken  ve gezerken pusetinde oldukça faydalı oldu. Kucağa alınınca fırlatıveriyor.
Bu kızda abisi gibi çok sırıtık bir bakış yetiyor gülmesi için , koltuk altından karnından acayip gıdık alıyor.

Ben nasılım? Harika valla izindeyim Temmuz'a kadar evde kızımla geçireceğim. Evde olmak sabah güneşini görmek  harika bir duygu. Çok ama çok mutluyum ...
6 Kasım 2013 Çarşamba

Kuzu 4. ayına girmek üzere..Bayram tatilinin uzamasıyla 3 ay yazısını yazamamıştım. Gerçi Tuna'mda ki gibi ayrıntılara dikkat etmiyorum artık doktorumuz soracağınız bir şey var mı dediğinde hayır yok diyorum oysa Tuna'mda elimde liste ile giderdim.Biraz deneyim, birazda ayrıntılara fazla takılmanın gereksiz olduğunu geçte olsa anlamanın verdiği hissiyat olsa gerek.
Yokk yok kızımda daha rahat olacağım kesin. Tosunum her şeyi saatleydi. Uyku saati, yemek saati, oyun,aktivite saati  faydasını görmedim mi gördüm. Ama bazende gereksiz yere hem kendim hem de oğluş strese girdi.Ama uyku konusunda hala hassasım.
-Uyku saati geçiyor çabuk oyuncaklarını topla..
_Uyku saati geliyor artık eve dönmemiz lazım. vb. diyaloglar geçti oğlumla , kocamla aramızda

Şu sıra henüz küçük olduğu için kızm sık sık uyuyor zaten, hala düzensiz istediği zaman kendi belirliyor kızçem..
Neyse kızımın dr kontrolünde boyumuz 62,5 cm , kilomuz 6 410 gr gayet iyi gidiyoruz. Annem kızçemi silindir, tombul teyze  diye seviyor.Uzattığız nesneleri tutmaya  çalışıyor çoğu zaman isabet ettiremesede:),pusetinde kalkmaya çalışıyor iki büklüm uğraşıp duruyor işte.. Burada olduğu gibi..
Ağzında azı dişlerinin üzerinde beyaz, sert, dişe benziyen yapılar oldu. Bazen olabilirmiş epitel dokudan kaynaklanıyormuş.
 Ah bir de kabızlığımız olmasa anne sütüyle kabız olunur mu demeyin oluyormuş bende çok şaşırdım. Dr.umuz  ek gıdalara geçmeden yapacağımız bir şey yok , 6 günü geçerse fitil koyun dedi.  masajlarla, tuvalete oturur pozisyonda tutarak yardımcı olabileceğimizi belirti.Ben fitil kullanmıyorum tırmağımın üçe biri kadar bir sabun parçası koyuyorum. Yatak odasından salona gelesiye yapıyor böceğim.
 Bu ay daha bir rahatladık pusetinde oturarak uzun bir süre izliyor beni etrafını bende bu arada işlerimi, yemeğimi yapabiliyorum. iyiyiz sağlıklıyız şükür..

Tosunumla özellikle ailelerin yanındayken daha çok ilgilenmeye çalıştım. Kızımızın gelmesini büyük bir olgunlukla kabullendi görünüyor. İllaki kıskanıyor ama rahatsız edicek boyutta hiç değil.Dün akşam babamızla tavla oynadı. Bende hiç haz etmesemde arabalarıyla oynayayım dedim am oturdum kızçem uyanıp ağlamaya başladı.
_ Aaa ama tam oynayacakken uyandı. Yaramaz bu kız. Aslında yaramaz değilde ama tam oynayacaktık gibi cümleler kurdu. Sabırla emzirmemi bekledi. uzunca bir süre oyndık oğluşla..

Aslında çok şey beklemiyorlar bizden sadece biraz ilgi o kadar. Yatarken o kadar mutluydu ki..
_ Anneciğim babacığım sizi çok seviyorum diye diye uyudu tosunum.. İlk gözağrım bizde seni çok seviyoruz birtanem..5 Kasım 2013 Salı

Home Sweet Home

Geldik geldik Eskişehir'den evimizdeyiz artık. Kızçemden , oğluşumdan yeni haber fotolarla yine burada olucaz inşallah.