28 Nisan 2014 Pazartesi

9. ayı geçerken

Bloğuma bir baktım aydan aya ,dr kontrollerinden sonra yazmışım hep, halbuki tosunumda en küçük  değişiklikleri yazardım. Öyle aman aman değişiklikler yok hayatımızda bize göre ama kızçeme göre büyük galiba..
- Mesela bugün emziğini ver kızım dediğimde ağzıma verdi. Acaba denk mi geldi dedim ama  o kadar çok tekrarladık ki,
-Babamız topu bana ver dediğinde  eline verdi  ve teyit edilmek üzere yine tekrarlandı.
-Daire , üçgen , kare şekillerinin olduğu oyuncağına küpü ,topu geçirmeye çalışıyor ama vurmaktan öteye gidemiyor.
- Tüm gün nerdeyse  yürüyoruz ellerinden tutarak,  kendi yönlendiriyor nereye isterse özellikle de abisinin odasına..
                                                    ( Nehir Demir'in kulağını çekerken)

- Balığa başladık ilk deneme mükemmel ancak 2 deneme bir fiyaskoydu.
-Kuru fasülye, şehriye çorbası,bulgur pilavı, nohut yemeği  denemelerimizde başarılı olduğumuz yemekler.Ancak miktarımız çok az.Zaten başarımız bu yemeklere ağzını biraz açıyor.
-Kahvaltımızı 5 gündür tamamen bıraktık.Sadece bugün ilk defa kaşar peynirini küp küp doğradım yedi.
- Meyvelerle aramızı tamamen bozduk. Görüldüğü üzere yemek konusunda sınıfta kaldık. Tosunum ne kadar yediyse  bu kızçede o kadar yemiyor aa dostlar. Haa umutluyum gün gelecek yiyecek kızım.
                                                    ( Deren İnci'in doğum gününden)


- Benim için en güzel olay şu ki, gece neredeyse 2 saatte bir kalkan kızım 5 gündür ya bir  ya da iki kere  kalkar oldu. Ancak benim vücudum alışmış olmalı ki sürekli uyanıyorum ikisinin de üzerini kontrol ediyorum.
- Bu ay odamızı ayırıyoruz karyolamızda geldi yatağınıda alınca  kendi odasına kızçe..
- Baba, mama, meme, dede diyor nerdeyse 2 aydır ama hiç yazmamışım. Eee tabii hala bilinçli değil.
                                                  (Gökçe kızımın gösterisini izlemeye gittik)
 Tosunum ne mi yapıyor çok çok mutlu bir çocuk bana göre , çoğu zaman benim piskopatlıklarıma  katlansada..
-Gün boyu şarkılar söyleyip duruyor.
-Kendine özgüveni iyice gelmeye başladı, beni sürekli sorguluyor ,
- Eskiden ne söylersem yaparken şimdi hakkını arıyor. Buda benim çok  hoşuma gidiyor.
-Mantıklı açıklama yaparsam istediği şeyleri uzatmıyor ikna oluyor.
-Geçen sene anneler gününde çok etkilenip çok ağlamıştı. Bana göre  biraz sosyal fobisi vardı oğlumun kalabalık ortamlara katılmayı sevmiyor, böyle ortamlarda ilginin üzerinde olmasını hiç istemiyordu. Dönem ortasında Kasım aylarında falandı  galiba bir gün kahvaltı  yaparken aniden ağlamaya başlayıp anneler gününde şarkı söylemek istemediğini söylemişti. Ben de katılmaması için öğretmeniyle konuşacağımı söylemiştim.
                                                             (Oğluş sunum yaparken.)
 1 ay önce jimnastiğe başlamasıyla her şey değişti, kendine güveni bir an da tavan yaptı.  Bu yıl anneler gününe kendisi istiyor şarkı söylemeyi , oyun oynamayı. Ama yine de soru işareti yok değil kafamda çünkü çok duygusal ,şarkının ortasında yine ağlayabilir. Canımsın seni çok seviyorum böceğim benim


17 Nisan 2014 Perşembe

9. ay dr kontrolü

Bu ay hem kızçenin hem oğluşun aşıları vardı. İkisi  de karma aşılarını vuruldular. Aşıdan sonra oğluş okula biz kızçemle gezmeye gittik.
Artık 2 ayda bir gittiğimiz için geçen ay kontrolümüz yoktu. 1 kiloya yakın almış kızım, 9.320 gr kilomuz 73,5 cm de boyumuz olmuş .Kilo alımı hala süte bağlı çünkü hala kızımın 30 cc yi geçmeyen hatta onuda yemeyen öğünlerimiz var. Şükür emiyor. Hatta belkide emdiği için çok acıkmayıp yemek yemek istemiyor.  Oğlumda yemediği zaman krize girerken , kızçe de çok umursamıyorum artık.Ne yapalım eninde sonunda bir gün yiyecek..

  Bu ay menüye balık ekliyoruz dil balığı gibi balıkları buğulama yaparak başlamamızı önerdi.Artık kendi yemeklerimizden az tuzlu yaparak ,  bakliyatları kabuklarını sıyırarak verebilirmişim.
 Kızçe hala emeklemiyor emeklemesi için ayaklarını ittirmeye çalışırken hemen dönüveriyor döne döne geziyor. Yaklaşık 1 aydır adım atmayı öğrendi ellerinde tutuyoruz gün içerisinde ev turu yapıyoruz kendisiyle.. Bir kaç gündür iki eliyle ittirerek göğsünü kaldırabiliyor.
 2 . dişimizde  geçen ay çıktı şimdi ise üstten 4 , alttan 2 dişi kabarmış geliyorlar. Bu da bana geceleri kevgire dönen uykuyla geri dönüyor. İyi ki çalışmıyorum şu sıra hiç verimli olmazdım. Emziğe iyice düştü. Oyuncaklarının arasına koyuyorum önce onu alıyor.1.5 aydır emziği ağzına doğru getirebiliyor, aldığı eliyle ters tutmuşsa hemen el değiştirip doğru tarafı buluyor.
 Toka takamıyorum artık ilk işi alıp ağzına götürmek. Dışarıda uyaran çok fazla gezmelerde hala saçımızı tutturabiliyoruz.
 Kahvaltıyı hala nasıl bulamaçtan kurtarabileceğimize emin değilim oğlumu hiç hatırlamıyorum kendi kendi olmuştu her şey çok kolaydı. Bu kız bayağı zorlayacak beni:))


Ömer Tuna' mda bu ay çok güzel gelişmeler var. Hiç bir aktiviteye katılmak istemeyen yeri geldiğinde ağlayan oğlum kendiliğinden cimlastiğe başladı. O kadar hevesle gidiyor ki eve gelip yaptığı hareketleri tekrar ediyor. Dün koşu yarışına bile katıldı.
Çok olgunlaştı oğlum. Nehir kızımı çok doğru zamanda dünyaya getirmişim Ömer Tuna'm  okadar seviyor ki gerçekten kıskançlık belirtisi göstermemesi beni çok şaşırtıyor hala. Yoksa hala bir patlama beklemeliyim bişlemiyorum. Aman diyim dilimi ısırayım. Nehir'i severken abisinin kuzusu diye seviyor, Bazen sert abi olabiliyor. Bu gün yemek yerken kız fazla gevezelik yaparken ;
_ Şu kızın ağzına bant yapıştırsak, sustursak diye söylenirken yakalandı beraber gülüştük..
 Çok ama çok seviyorum ben kuzularımı..4 Nisan 2014 Cuma

8. ay bir günün anatomisi :)

Zaman ne çabuk geçiyor, iki çocukla yoğunluk, yorgunluk.. Aslında gün içerisinde hep aynı şeyler yaşanıyor düşününce ne kadar monoton ama ben nasıl geçiyor hiç anlamıyorum zaten her uyuduğunda kızçeyle ben de yatınca 2- 3 saati yatakta geçiyor. 1 günümüz nasıl mı?
 -Sabah aşağı yukarı  6 gibi uyanıyor(akşam yatışına göre değişiyor)  emzirme..
-Yatağına koyuyorum dönencenin altında takılıyor kuzum bilmem ne kadar.( bu arada babamız oğluşun yanına kaçıyor çünkü bizim geveze hiç susmadan konuşuyor)
- sıkılınca yanıma oturtup sepetini koyuyorum önüne  onlarla uzunca bir süre oynuyor ben bu arada  5- 10 dakikalık sersemletici uyku moduna geçiyorum
-7:30 gibi kalkıyoruz artık cıvıltıları sıkıldım moduna dönüşüyor. Salona alıyorum  onu , diğer  oyuncaklarıyla oynarken kahvaltısını hazırlıyorum. Bu arada baba ve abi kalkmış kızçeyle sevişiyor  oluyorlar.
-08:00 kahvaltısını yiyor arkasından anne karnını doyuruyor içeri geçiyoruz.1- 1,5 saat oynuyoruz.Çok  oyuncakla oynamayı sevmiyor eldekilerden sıkıldı diye yenisini aldım dönüp yüzüne bakmıyor. Varsa kablo, kumanda, poşet  krem tüpleri ilgi alanı içinde. Şu sıralar adım atmayı öğrendi oyunun yerini evde gezmeler aldı.

-09:30 Emişiyoruz,  anne ve kızçesi yatışa geçer. ama akşamdan yemeğim yoksa  öğlen için yemek yapıyorum çünkü hemen acıkıyorum hiç tahammülüm yok.1,5 -2 saat kadar uyuyoruz.
-  Bu 2 saatin içinde tekrar emiyor.
-11:30  - 12:00 gibi uyanıyor yatakta oynaşma
-13:00 gibi öğlen yemeği sebze püresi- yoğurt ya da tarhana - yoğurt yiyor. Ama yoğurt olmazsa çok zor yemeği hiç sevemedi  yoğurdun arasında kakalıyorum homurdana homurdana yiyor kuzucuk yediğide hala
30 cc yi geçmez hiç arttıramadım asla açmıyor ağzını. 2 ayda anca yarım kilo alıcaz galiba  bu ay dr.a gitmedik 7. aydan sonra kontroller 2 ayda bir olacak.
-Yemek sonrası giyinme anne ile gezme gazete , market ihtiyaçları alımı çevre turu alma 1saat dışarıdayız. Bu zaman içinde hiç sesini çıkarmıyor günün en güzel saatleri onun için bayılıyor izlemeye uykusu gelmeye başlayınca sesler çıkarmaya başlıyor.

-Eve gelip biraz daha takılıyoruz emiyoruz ve 15:00 gibi tekrar yatış anneyle.. Yine 1,5 -2  saat kadar uyuyoruz. Arada yine emiyor bu uyku araı emmeleri olmasa hayatta uyumaya devam etmez.
-17:00 gibi kalkıyor armut ya da kayısı erik yiyor ama isterse bazen hiç istemiyor. Kabızlıktan dolayı hala muz, elma veremedim.
_18:00 günün en güzel saati babamız ve abimiz evde şenleniyor yavrum. Abisini görünce hareketleri bile değişiyor.
-18:30 da ailecek yemek yiyoruz ona da yediriyorum ama genelde yoğurtu tercih ediyor. Ara ara su da içiriyorum ama hala suluktan becerebilmiş değil biberona da hiç alıştırmak istemiyorum yudumlayarak takılıyoruz işte.
_ Ben mutfağı toplarken içeride abisi babasıyla oynuyor 20:30 21:00 gibi yatırıyorum. Sadece ayakta sallayarak uyuyor başka hiç bir şekilde uyutamıyorum. 2 gün önce komşumla Forum'a gittik 12:00 de uyanmıştı,o kadar gezdik kucakta, arabasında slingde bana mısın demedi. Akşam üstü oldu abiyi okuldan aldık saat 17:30 'da evdeyiz hemen salladım sızdı. Ne kadar mı dersiniz 20 dakika çok uyudu çokk:)))
_ Gece 2 saatte bir hala uyanıyor çok yemediği için mi büyümesi hızlı ihtiyaç duyuyor, üst dişler mi geliyor yoksa  tekrar uyuyabilmek için benimi kullanıyor bilemedim. Sanırım sonuncusu  olma ihtimali yüksek.
- Ertesi gün yine aynı saatte, aynı rutini yaşamak üzere kalkıyoruz.