28 Kasım 2010 Pazar

Kreş mimi

Sevgili Anne kaleminden
bizi mimlemiş.Bu mime çok sağlıklı cevaplalar verirmiyim bilmiyorum. Daha tosun kreşe başlamadı. Benim korkularım var, beklentilerim çok yüksek her anne gibi, neyse başlayalım bakalım.

1)Çocuğunuzu kaç yaşında kreşe gönderdiniz yahut göndermeyi düşünüyorsunuz? kreşe göndermek için beklediğiniz başka bir şey var mı?
Tosun şu anda 29 aylık bu yılda bakıcımızla beraberiz benim vermeyi düşündüğüm tarihde 39 aylık olacak 3,5 yaş ne geç nede erken bir tarih. Ama gittiği zaman kreşe ısınmazsa ya da gitmek istemezse illa yaşı geldi bu çocuk kreşe gidecek diye kasmayı düşünmüyorum. İstemezse hazır olasıya kadar bakıcımızla devam etmeyi planlıyorum.( Ayy kıyamıyorum galiba göndermeye:(()

2)Çocuğunuza kreş seçerken sizin için en önemli kriter nedir? olmazsa olmaz diyeceğiniz, bu sağlanmazsa evde bakılsın daha iyi diyeceğiniz?

Benim için olmazsa olmaz galiba Hijyen, öğretmen ilgisi ve mutlaka geniş bir bahçe.
Bir kere çocuklara muamele çok önemli gittiğinde daha bozuk bir psikolojiyle dönüyorsa olmazzz.
Küçücük odalarda çocukların tıkılıp kalması bana uymuyor börtü böcekle oynamadıktan sanra olmazzz.
Hijyen , güvenlik yoksa olmazzzz.


3)Türkiye'deki kreşlerde rastlamadığınız, keşke olsa dediğiniz bir uygulama var mı?

Daha henüz kreş araştırması yapmadım. Çok bilgim yok açıkçası.Ama genel olarak duyduğum çok fazla dışarıya bahçe ortamın açıkmıyorlar küçücük odalarda tıkılan çocuklara çok üzülüyorum doğaları gereği koşmalı ,zıplamalı dilediğince oynamalılar. Bu konuda fazlasıyla takık bir anneyim Tuna'm doğduğundan beri hergün dışarı çıkar. İzmir çok soğuk olmasada en soğuk dediğim zamanlarda bile çıkarırım, bizi sadece fırtına ve yağmur engelliyor:)Hala aynı devam ediyoruz Sabah 10:30 -13:00 arası akşam üstü uyandıktan sonrada 1- 1,5 saat hep dışarıda olur. Şu sıra uyandığında karanlık olduğu için akşam çıkamıyoruz.

4)Türkiye'deki kreşlerde yaygın olarak rastladığınız ve saçma bulduğunuz bir uygulama var mı?
Yavv Anne kaleminden bu mime ne yazacağım bilemedim. Araştırmayınca uygulamaları bile bilmiyoruz.

5)Çocuğunuz kreşe gidiyorsa, kreşe başladıktan sonra en çok zorlandığınız konu ne oldu? henüz gitmiyorsa zorlanacağınızı düşündüğünüz?

Çok ilginç sürekli dışarıda olan bir çocuk olarak parkta çocukların arasına katılmaya çok çekiniyor ancak benim eşliğimde katılıyor oyunlara. Kreşe gittiğinde de aynı sorun yaşanır mı yoksa benden arka alıp mı böyle yapıyor kreşte güzel bir arkadaş ortamı mı olur bilemem.
Uyum sağlayamama durumu olacak bir süre, aslında bunu şimdiden kendime sorun yapıyorum. Umarım alışma dönemini çabuk atlatırız.

Henüz kreşe gitmemesi sebebiyle ağzından hoşlanmadığımız kelimeler çıkmıyor ya da çok olumsuz davranışlar sergilemiyor. Mutlaka bunları yaşayacağız bir sürede yapacak. Ben ailenin tutumunu bu konuda çok önemli olduğunu düşünüyorum çoğu şeyde olduğu gibi oğlum davranışlarını bizden gözlemleyerek düzeltecektir umarım.

Ve hastalıklar.. henüz antibiyotik kullanacak kadar hasta olmadık ama kreşe başlayan her çocuk gibi arka arkaya hastalık olmasını bekliyorum hatta şimdiden hazırladım kendimi.Ben okuldan hastalık getirip ara ara bulaştırmaya çalışıyorum ileride sıkıntı çekmesindi diye:)) Manyak mıyım neyim:))

6)Çocuğunuz kreşe gidiyorsa, kreşe başladıktan sonra çocuğunuzda gözlemlediğiniz en olumlu gelişme ne oldu? henüz gitmiyorsa kreşin gelişimine en büyük katkısı ne olur sizce?

Sosyalleşmesi tabii ki ev ortamında girişkenken dışarıdaki bu çekingenliği bana tuhaf geliyor. Şimdiye kadar hep düzenliydi yemek uyku, oyun saatleri genelde kreşe gidilince düzen oturur derler. Bende bu düzenin bozulmasından korkuyorum. Bakalım gidince hep beraber görücez.

İnci boncuk,Kayra'lı günler,Ada'mın annesi Büşra,Hülya'nın Tuna'sı elim sizde

4 yorum:

Hülyanın Tunası dedi ki...

kreşe gitmiyor ayol tuni. daha da 1-2 kreş gezdim sadece. çok uzaktan ahkam kesmek olmaz mı ben yazarsam?

elif-kayra dedi ki...

teşekkürler canım.enkısa zamanda yanıtlıcam

anne kaleminden dedi ki...

tatlım ellerine sağlık, harika bilgilendirici bir yazı olmuş. 4.maddede ben de çok zorlanmıştım :)

Damla dedi ki...

Eline sağlık, geç de olsa bir toparlama yazısı yazdım.

Ayrıca taze mim çıktı: http://www.kitubi.com/2011/05/01/yil-sonu-gosterii-mimi/